W Fastach znajduje się pole trawy żubrowej. Jej hodowla to rodzinna tradycja, która jest podtrzymywana już trzecie pokolenie. Spotkaliśmy się z właścicielem, panem Kowalczukiem, żeby porozmawiać o hodowli tej rośliny. Chcemy, żebyście poznali, jak ciepli, pełni pasji  i poszanowania tradycji rodzinnych ludzie stoją za tym świetnej jakości surowcem.

Ola: Opowiedz, proszę, naszym klientom o trawie żubrowej i waszej firmie.

Pan Kowalczuk: „Są dwa rodzaje trawy żubrowej – odorata i australis. Oczywiście odorata (odmiana hodowlana) ma trochę mniej kumaryny, australis (odmiana dziko rosnąca) więcej. Różnią się też zapachem i smakiem. Trawa żubrowa pięknie się mieni w słońcu. Znacząco różni się od zwykłej trawy, która jest dużo niższa i matowa. Dzika trawa wygląda zupełnie inaczej. Nasza trawa jest ekologiczna, niczym niepryskana. Jesteśmy trzecim pokoleniem, które zajmuje się hodowlą żubrówki. Kiedyś moja babcia zrywała w lesie tę trawę, swoją pasją do zielarstwa zaraziła moją świętej pamięci mamę. A my z żoną pielęgnujemy tę tradycję już przeszło 20 lat. Hodowla trawy żubrowej pochłania bardzo dużo pracy. Trzeba o nią dbać. Wiedzieć kiedy zaczynać ją przesadzać, ponieważ trawa żubrowa nie będzie cały czas rosnąć w jednym miejscu. To są takie tajniki, ale wszystkich nie będę zdradzać”. 😊

O: Jasne, czy żubrówkę pozyskuje się tylko raz w roku?

P.K: „To wszystko zależy od roku. Od opadów, warunków atmosferycznych, temperatury, też od tego jak sroga była zima. Tak jak w klasycznym rolnictwie. Razem z tatą zrobiliśmy własne nawadnianie na naszym polu. Podlewamy trawę nocą i nad ranem, co ważne woda nie może być zbyt zimna. Dużo czynników wpływa na to, żeby pozyskać bardzo ładną trawę.

O: Tak, sprawdzałam jakość wielu różnych firm i z wami zostaję na zawsze, bo czuć waszą pasję. Ten surowiec jest bardzo wysokiej jakości.

P.K: „Ho, ho zobaczymy” 😊

trawa żubrowa, żubrówka SVOJE

Trawę żubrową z pola w Fastach używamy do wykonania maceratu, by stworzyć ekstrakt, który dodajemy następnie do Mydła Żubrowego i Serum Konopnego. Także wykonujemy z niej Hydrolat z Trawy Żubrowej.