Jednym z założeń SVOJE jest lokalność. Wszystkie surowce (wszystkie możliwe), pozyskujemy w obrębie Województwa Podlaskiego. Żubrówka, którą używamy do produkcji svoich kosmetyków, czyli do Serum Kononpnego, Mydła Żubrowego oraz Hydrolatu z Trawy Żubrowej, pochodzi z małego gospodarstwa spod Białegostoku. Jest to rodzinna firma, która od pokoleń praktykuje uprawę tej rośliny i zna się na niej jak nikt inny. Na bazie suszu z trawy żubrowej wykonujemy macerat. Z kolei hydrolat destylujemy w małym gospodarstwie w okolicy wsi Narewka. Kupując te produkty wspieracie Państwo podlaskich przedsiębiorców.

Turówka wonna, zwana powszechnie trawą żubrową kojarzy się przede wszystkim jako zioło aromatyzujące wódkę lub przyprawa. W przeszłości była traktowana jako napar leczniczy w dolegliwościach układu pokarmowego oraz kadzidło relaksujące i oczyszczające powietrze. Jednak ta cudownie pachnąca roślina ma o wiele więcej do zaoferowania. 

Kumaryny

W Polsce występuje naturalnie w północno-wschodniej części naszego kraju. Znana jako turówka leśna jest objęta częściową ochroną. Odmiana, którą się wykorzystuje w przemyśle spożywczym i kosmetycznym to turówka wonna. 

Swój charakterystyczny, lekko waniliowy, trawiasty zapach żubrówka zawdzięcza kumarynom. Kumaryny to związki chemiczne z grupy benzopironów, występujące powszechnie w roślinach np. w cynamonie, kurkumie, lubczyku, mięcie pieprzowej, ale też w brokułach, papryce, pomidorach czy malinach. Ich zadaniem jest ochrona roślin przed infekcjami. 

Sama kumaryna ma działanie przeciwbólowe, uspokajające, przeciwobrzękowe, rozkurczowe, przeciwalergiczne i przeciwutleniające. W medycynie stosuje się ją jako substancję rozkurczową np. przy zatorach żył, profilaktyce zawału serca, przy zwalczaniu stanów zapalnych i w leczeniu nowotworów. 

Kumaryny – zastosowanie kosmetyczne

Jeśli chodzi o kosmetyki, kumaryny zawarte w trawie żubrowej działają na skórę zmiękczająco, antyoksydacyjnie i przeciwgrzybiczo. Świetnie sprawdzają się przy skórze trądzikowej i atopowej, gdyż mają działanie przeciwzapalne. Zatem kosmetyki z trawą żubrową są polecane do skóry dojrzałej, problematycznej, trądzikowej, atopowej.

Kumaryny w nadmiernej ilości są szkodliwe, zwłaszcza spożywczo. Jednak nie ma co się obawiać, gdyż w kosmetykach występują w bezpiecznej ilości. Kto powinien spożywczo uważać na trawę żubrową? Przede wszystkim osoby ze słabą krzepliwością krwi oraz kobiety w ciąży.