
Rodzaje łąk kwietnych
Łąki kwietne to zbiorcza nazwa przeróżnych połączeń nasion roślin. Przez specjalistów rośliny dobierane są tak, aby wspólnie tworzyć udaną kompozycję w zależności od miejsca, gdzie zostaną wysiane. Wobec tego najlepiej jest najpierw obiektywnie ocenić swoje możliwości, a potem poszukać mieszanki nasion właśnie na tę okazję.
Od razu podpowiadamy, że czegoś takiego nie znajdziecie raczej w hipermarketach „po taniości”. Analizując ich składy niestety stwierdzamy, że rośliny dobierane są na chybił trafił. A to światłolubne z kochającymi cień, a to na tereny podmokłe z sucholubnymi, a to 98% traw i 2% kwiatów pod mylącą nazwą „trawnik łąka kwietna” 😐 To nie ma sensu. Lepiej kupić coś dobranego do warunków, porządnego (w specjalistycznych sklepach), przestrzegać gęstości wysiewu na m2 i podlewać tak jak radzi opakowanie. Najprostszy podział mieszanek, to na jednoroczne i wieloletnie. Która sprawdzi się u Ciebie?
Masz balkon?
Odpowiednie będą mieszanki jednoroczne takie jak: polna, ekspresowa, ozdobna (wielokolorowa) no i oczywiście „balkonowa”. Warto szukać mieszanki specjalnie na balkon, bo wtedy wiemy, że rośliny będą fajnie wyglądać w skrzynce – nie będą za wysokie, wiotkie, nie będą opadać i się kłaść.
Podobnie zachowuje się łąka „ekspresowa” – składa się z ciepłolubnych, wytrzymałych na susze roślin, a to ważne, bo skrzynie balkonowe szybko podsychają.
Mieszanka z chwastów polnych będzie ok! Są wytrzymałe i naprawdę urocze. Nie wyrastają też superwysoko, nie korzenią się głęboko. Dadzą radę w skrzynce.
Łąka ozdobna, kolorowa, to mieszanka głównie roślin nierodzimych i odmian ogrodowych, ale na balkonie wygląda super.
Masz ogródek?
Oczywiście możesz siać łąki jednoroczne, traktując je jak rośliny na rabatę kwiatową. Tylko że będzie trzeba je odtworzyć, znów ryjąc glebę i przeszkadzając jej mieszkańcom.
Bardziej ekologiczne są mieszanki rodzimych bylin i roślin dwuletnich. Również należy przeczytać, jakie warunki lubią (światło/cień, mokre/suche podłoże, ziemia neutralna/zasadowa/kwaśna). Ich minus? Nie kwitną bujnie w pierwszym roku. Ale jest na to sposób. Zwykle 20% objętości mieszanki zajmują nasiona roślin jednorocznych. To one zakwitają w pierwszym roku, żeby nam umilić lato. W następnym roku prawie się nie pojawiają, za to odradzają się wtedy rośliny wieloletnie i bujnie kwitną.
Tekst: Agnieszka Nowak, Fundacja Łąka