Mydło Potasowe co to takiego?

 

“Mydło potasowe jest mieszaniną soli potasowych kwasów tłuszczowych w wodzie. Wykazuje wielokierunkowe działanie na skórę: dezynfekuje, odtłuszcza, wysusza, złuszcza oraz działa przeciwłojotokowo. Mydło potasowe posiada właściwości keratoplastyczne, co znaczy, że rozmiękcza skórę, dzięki czemu zwiększa przenikanie innych substancji do głębszych warstw skóry. Wykazuje też działanie drażniące, przez co poprawia krążenie w obszarze skóry, na którą zostało użyte. Mydło potasowe znalazło zastosowanie przede wszystkim w leczeniu takich schorzeń dermatologicznych jak łojotok, świerzb, łuszczyca oraz łupież”*

 

W naszej kulturze mydło potasowe kojarzymy z aptecznym Sapo Kalinus, na bazie oleju lnianego, sporządzany przez farmaceutów na podstawie receptur z Farmakopei. Jednak wykonanie mydła potasowego nie musi ograniczać się do zmydlania oleju lnianego, możemy zmydlić różne tłuszcze.

 

Popularne coraz bardziej w Polsce Savon noir to mydło potasowe, które skradło serca nie tylko Marokanek. Od wieków głównie używa się go w łaźniach hammam. Na rozgrzaną i zmiękczoną gorącą wodą skórę na kilka minut aplikuje się czarne mydło potasowe, po czym szoruje myjką i spłukuje. Po takim zabiegu naskórek zostaje złuszczony, a skóra staje się gładka. Oryginalne marokańskie mydło Savon Noir ma bardzo prosty skład – zmydlona oliwa z oliwek, olej laurowy oraz mielone, czarne oliwki. Mydło gotowane jest w wielkich kadziach, w bardzo wysokiej temperaturze, ma głównie zmiękczać skórę, oraz „otwierać ją” na kolejne etapy pielęgnacji.

 

Nasze Mydło Potasowe to czarne mydło inspirowane marokańskim Savon Noir, ale ze względu na niedostępność świeżych oliwek oraz chęć wplecenia w recepturę naszych lokalnych produktów, svoje mydło ma „spolszczony” skład. Robimy je na świeżo wykonanym naparze z kory dębu z oliwą z oliwek extra virgin i olejem laurowym. Przez kilka godzin gotujemy, ciągle mieszając wysokiej jakości oliwę z oliwek z ługiem potasowym stworzonym na naparze z kory dębu. Masa w tym czasie przechodzi przez różne fazy, przemienia się w mydło. Na drugi dzień, gdy mydło przestygnie dodajemy niezmydlaną już oliwę z oliwek, olej laurowy, witaminę E oraz stworzoną przez nas kompozycję naturalnych olejków eterycznych. Ta niezmydlona, pielęgnująca część całej pasty to aż 15% całego produktu, co wyróżnia nasz produkt od przemysłowo produkowanych savon noir. Do tego ten oszałamiający zapach przenoszący nas w śródziemnomorski klimat..

Jak używać mydła potasowego?

 

Mydło potasowe ma konsystencję gęstej pasty. Nie pieni się łatwo w rękach, więc najlepiej go używać przy pomocy takich akcesoriów jak gąbka, myjka, rękawica lub ściereczka.

 

Dzięki właściwościom zmiękczającym i rozpuszczającym martwy naskórek, możemy go użyć na dwa sposoby:

  1. SZYBKIE MYCIE – nakładając małą ilość na gąbkę lub myjkę do kąpieli. Przez pocieranie utworzy się piana, którą myjemy ciało lub twarz (dobierając wtedy delikatniejsze akcesoria np. ściereczka lub myjka 

  2. PILING ENZYMATYCZNY wystarczy rozprowadzić mydło potasowe na uprzednio umytej skórze. Jeśli nakładamy na twarz, omijamy okolice oczu, pozostawiamy dosłownie na 1-2 minuty, nie przekraczamy tego czasu, by nie podrażnić skóry. Jeśli nakładamy na mniej wrażliwe miejsca – ciało, możemy zostawić pastę na ok. 5 min. Zmydlona oliwa z oliwek wykazuje działanie rozpuszczające martwy naskórek, taka szybka „maska” działa jak piling enzymatyczny. Pamiętajmy jednak, by na twarzy nie przekraczać czasu 2 minut! Po tym czasie zmywamy mydło wodą, okrężnymi ruchami za pomocą ściereczki, gąbki, myjki. Okolice pleców, ud, pośladków, stóp możemy potraktować mocniejszą myjką, szorstką rękawicą. Taki zabieg dodatkowo poprawi krążenie.

 

Jakie działanie ma czarne mydło?

 

Przede wszystkim działa jako naturalny peeling enzymatyczny. Pomaga usunąć martwy naskórek, nagromadzone zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Oczyszcza dogłębnie, takie mydło użyte 1-2 razy w tygodniu jest dobrym wyborem dla większości cer, z wyjątkiem skóry reaktywnej, nadwrażliwej, podrażnionej. Pozostałym cerom rekomendujemy wykonanie takiego zabiegu, szczególnie teraz, po zimie. Przygotuj z nami skórę na wiosnę.

 

Pielęgnacja skóry po peelingu enzymatycznym

 

Pamiętajmy, by po pilingu enzymatycznym używać łagodnych produktów, koniecznie nawilżających, na bazie wody lub naparu, np. hydrolat lub serum żelowe, emulsja czy krem. Dopiero w ostatnim etapie „domykamy” skórę emolientem – np. olejowe serum lub sprawdzony dla naszej skóry, czysty olej). Nigdy, przenigdy nie smarujemy olejowymi kosmetykami skóry suchej, nie chcemy jej zamykać bez wcześniejszego nawilżenia.

 

*http://receptura.edu.pl/mydlo-potasowe-sapo-kalinus/ [dostęp z dnia 16.03.21]