Brak pszczół, może wkrótce stać się jednym z głównych problemów ludzkości. Aż 76% produkcji żywności zależy od nich. Już w latach 60. XX wieku zaobserwowano zmniejszenie populacji tych owadów i jako przyczyny zjawiska podano brak dostępu do zróżnicowanej roślinności, która jest ich pokarmem, degradację środowiska, zmiany klimatu, które przesuwają pory kwitnienia, fale elektromagnetyczne, rozpylanie środki ochrony roślin i choroby. Chociaż upłynęło już ponad 60 lat nie udało się opanować tego zjawiska, a pszczół jest coraz mniej. Wierzymy jednak, że wspólnym wysiłkiem i zmianą nawyków każdy może dołożyć swoją cegiełkę temacie ochrony pszczół. Zobaczcie kilka pomysłów jak można im pomóc! 

1. Zasiej łąkę kwietną.

W pobliżu domu lub na balkonie zasiej rośliny miododajne. Najlepiej takie, które kwitną od wczesnej wiosny do jesieni. To zapewni pszczołom pokarm przez cały sezon. Ważne jest, żeby jak największe obszary były zasiewana roślinami miododajnymi, ponieważ dzikie pszczoły mogą latać bez pokarmu maksymalnie na 200-300 metrów.

2. Unikaj roślin inwazyjnych

czyli takich jak nawłoć kanadyjska, robinia akacjowa, trojeść amerykańska. Po ich przekwitnięciu na danym terenie pszczoły nie znajdą pokarmu. Po przekwitnięciu obszar objęty roślinami inwazyjnymi staje się pustynią, na której nie mogą znaleźć pyłku.

3. Stosuj naturalne nawozy,

a jeśli nie masz takiej możliwości to rób opryski, wtedy, gdy pszczoły są nieaktywne. To raczej porada dla rolników niż osób prowadzących przydomowy ogródek, choć podsypywanie warzyw nawozami mineralnymi bywa popularne wśród osób starszego pokolenia. Warto ich o tym informować.

4. Wykonaj poidełko.

W czasie suszy płytki pojemnik wypełnij kamieniami, patykami lub mchem i nalej do niego wody. Będą one tworzyć naturalne kładki, dzięki którym owady będą mogły się napić bez ryzyka zatonięcia.

5. Umieść hotel dla owadów w ogrodzie.

Można go wykonać samodzielnie ze znalezionych na spacerze szyszek, badyli i słomek lub kupić w sklepach specjalistycznych. Najlepiej go umieścić w pobliżu roślin miododajnych.

6. Zmniejsz obszar koszonego trawnika.

Większy teren, gdzie mogą rosnąć rośliny miododajne oznacza mniej pracy przy koszeniu trawnika. Same plusy!

7. Podziel się informacją z przyjaciółmi.

Niech jak najwięcej osób dowie się jak chronić pszczoły! Zachęć bliskich do siania roślin miododajnych i do stawiania poidełek w swoim otoczeniu.

Miód z propolisem zawarty w Svoich kosmetykach takich jak Mydło Lawendowe, Mydło Nagietkowe i Mydło Żubrowe pochodzi ze zrównoważanej produkcji w Puszczy Knyszyńskiej na obszarze Zielonych Płuc Polski. Możecie mieć Państwo pewność, że surowce są pozyskane z poszanowaniem roślinności i owadów.