Używamy go codziennie, jednak nie zastanawiamy się czym, tak naprawdę jest i jak działa. Dzisiaj bierzemy na warsztat mydło. Opowiemy parę anegdotek i odpowiemy na pytania:

  • Czym jest i jak powstaje?
  • Czym różni się mydło naturalne, rzemieślnicze od naturalnych mydeł z czasów naszych babć, oraz czym jest Syndet?
  • Dlaczego mydło mydle nierówne?
  • Czym różni się mydło Svoje od innych?
  • Mit alkalizacji skóry – nie demonizujmy mydeł
  • Jak dobrać Svoje mydło do typu cery?

Czy wiecie, że mydło to jeden z najstarszych wynalazków świata?

Prawdopodobnie Babilończycy już około 5 tys. lat temu zaobserwowali, że wytapiany nad paleniskiem tłuszcz z mięsa łączy się z popiołem (który jest zasadowy), tworząc grudki. Zauważyli, że pieni się ono w wodzie i usuwa brud. Na początku mydło służyło jako środek leczniczy na choroby skórne, do czyszczenia wełny i do prania. Dopiero w Imperium Rzymskim zostało spopularyzowane jako środek higieny osobistej. Niemały wkład w rozwój mydlarstwa mieli Arabowie, którzy zaczęli wytwarzać mydło z oliwy z oliwek.

Czym jest mydło?

Mówiąc językiem naukowym to sole sodowe lub potasowe wyższych kwasów tłuszczowych. A trochę łatwiej rzecz ujmując, mydło jest produktem powstałym w reakcji zmydlania tłuszczy ługiem sodowym lub potasowym. Oprócz mydła podczas reakcji zmydlania powstaje też gliceryna.

 

Dlaczego mydło mydle nierówne?

Większość mydeł rzemieślniczych to mydła roślinne produkowane metodą na zimno, ilość wodorotlenku do przyrządzenia ługu wylicza się w taki sposób, by nie zmydliły się wszystkie oleje. Wyliczamy tzw. superfat, czyli ilość procentowa olejów, które są w mydle „dodatkowo”, nie zmydlą się. Jeśli mamy w mydle 7% przetłuszczenia/superfat oznacza to, że 7% z całej masy olejowej nie ulegnie zmydleniu – będą to oleje pielęgnujące. Gliceryna, która samoistnie wytworzyła się podczas procesu zmydlania, zostaje w mydle i pełni rolę dodatkowego nawilżacza.

Mydła naturalne dostępne dawniej w sklepach to były mydła produkowane metodą na gorąco, w wielkich kadziach, z tłuszczu zwierzęcego (stałego). Nie było w nim żadnego przetłuszczenia, a powstałą glicerynę „zabierano” na potrzeby, chociażby kremów do rąk – ponieważ było to mydło, którym zarówno zapierzemy skarpety, jak i umyjemy ciało. Svoje takich rozwiązań nie popiera, jeśli coś wybiela skarpety, w jaki sposób miałoby się nadać do mycia wrażliwej skóry twarzy?

Syndety – czyli kostki, które udają mydło.

Najprościej mówiąc są to utwardzone żele pod prysznic – syntetyczne detergenty ze zmniejszonym pH do bliskiego pH skóry człowieka. Niektóre znane kostki myjące zawierają składniki nawilżające, by złagodzić uczucie ściągnięcia, które syndety również wywołują. W kostkę wtłaczany jest krem i całe mnóstwo emulgatorów i konserwantów (które z założenia nie są złe i w niektórych kosmetykach wręcz konieczne, ale akurat mydło naturalne o charakterystycznym dla siebie pH ich zwyczajnie nie potrzebuje). Z minimalistycznego punktu widzenia, jest to produkt rewelacyjny – jedna kostka zawierająca w sobie wszystko – niestety składy pozostawiają wiele do życzenia, a już na pewno nie są naturalne. Te popularne kiedyś kostki były totalnym hitem, wygodne w użyciu, bardzo wyperfumowane (kolejny kosmetyk mniej), niestety syntetyczne i niejednokrotnie powodujące alergie. Z pokolenia na pokolenie nasze skóry stają się coraz bardziej wymagające, wrażliwe i alergiczne. To nie jest produkt, nad którym pochyli się świadomy konsument.

Czym wyróżniają się mydła Svoje od innych?

W naszej pracowni mydła robimy na olejach roślinnych oraz własnoręcznie robionych ziołowych maceratach i naparach. Używamy do tego starannie wyselekcjonowanych surowców, większość olejów i maseł jest  zimno tłoczona, surowa, nierafinowana. Zanim zaczniemy wytwarzać Mydło Żubrowe, Mydło Nagietkowe czy Mydło Lawendowe, przez co najmniej 1,5 miesiąca macerujemy zioła w oleju, na którym mydło później zostanie zrobione. Ług sodowy sporządzamy nie na wodzie, a na naparze ziołowym. Zależy nam na jak najwyższej jakości produktu. Stawiamy też na półprodukty regionalne. Jeśli jakość jest odpowiednia, zawsze wybieramy producenta z Podlasia. Naszych dostawców surowców w większości znamy osobiście, część z nich to nasi przyjaciele, którzy mają własne tłocznie, pasieki, pola. Wszystkie kosmetyki wykonujemy w małych seriach, dzięki czemu możecie mieć pewność, że zawsze są świeże. Warto wspomnieć, że mydła sodowe leżakują u nas minimum 6 tygodni, suszą się naturalnie, bez żadnych przyśpieszaczy – a mydło im bardziej suche, tym delikatniejsze dla skóry. Minimalne przetłuszczenie naszych mydeł to 7%, niektóre mydła mają aż 15%. W naszych mydłach zamykamy  bogactwo i obfitość Podlasia, które jest najczystszym regionem Polski.

 

Mit alkalizacji – nie demonizujmy mydeł

Zacznijmy od pH skóry. Prawidłowe pH skóry u człowieka wynosi około 5,5 (czyli kwaśne). Zbyt niskie prowadzi do nadprodukcji sebum i potu. Skóra staje się przetłuszczona i błyszcząca. Natomiast zbyt wysokie objawia się przesuszeniem i nadwrażliwością.

Mówiąc o pH, koniecznie przypomnijmy sobie podstawy z chemii:

A więc pH kwaśne to zakres: 0-6, pH, neutralne to 7, a pH zasadowe to zakres: 8-14

pH mydeł naturalnych dostępnych na rynku waha się w granicach 7.5 – 10, więc rzeczywiście jest wyższe niż naszej skóry. Wskutek oczyszczania mydłem jej odczyn się chwilowo, odrobinę (o ułamki, absolutnie nie mówimy tu o zmianie ph skóry do 7..) podnosi i możemy odczuwać niekomfortowe ściągnięcie skóry. Należy pamiętać, że zmienia się jedynie warstwa wierzchnia, czyli naskórek i nie jest to efekt stały. Mydło nie narusza skóry właściwej. Svoje mydła w kostce oscylują w granicach 7.5-8.5 pH i biorąc pod uwagę, że 7 to pH neutralne, a woda w kranie, może mieć nawet 9.5 pH (średnio lekko po wyżej 7), to naprawdę nie mamy czego się bać 🙂

W Internecie krąży wiele artykułów na temat szkodliwości mydeł ze względu na pH, ale niestety podpierają się one pracami naukowymi sprzed 20 lat, chyba nie muszę też tłumaczyć, na jakich mydłach były przeprowadzane badania sprzed tylu lat. Prawdą natomiast jest, że mało jest na ten temat badań. Najaktualniejsze badanie1 na ten temat obala mit o tym, że mydło ma większy wpływ na pH skóry niż produkty myjące o pH zbliżonym do skóry.

Jeśli jednak nasza skóra po umyciu mydłem wydaje się lekko wysuszona i napięta (może takie uczucie być, najczęściej przy cerze bardzo suchej lub nadwrażliwej), by zniwelować to uczucie, należy po umyciu spryskać skórę tonikiem lub hydrolatem i nawilżyć kremem. Jeśli mamy skórę suchą lub skłonną do odwodnienia, na ostatnim etapie pielęgnacji możemy „domknąć” skórę niedużą ilością czystego, surowego oleju lub serum olejowego.

Jeśli na co dzień się malujesz, polecamy użyć przed umyciem skóry mydłem, olejku do demakijażu/dwuetapowego oczyszczania twarzy np. Kremowy Olejek Myjący, są to produkty, które utworzą tłusty film na skórze, dzięki czemu kolejny etap oczyszczania mydłem bądź żelem, oczyści naszą skórę delikatniej, a równie dokładnie (gdyż większość zanieczyszczeń usuniemy już olejkiem), i takie oczyszczanie nie pozostawi uczucia ściągnięcia i wysuszenia.

 

U kogo będzie się sprawdzało mydło do mycia twarzy?

Jest to bardzo indywidualna kwestia, ale najbardziej zadowolone z mycia mydłem cery to te, które mają tendencje do zapychania się skóry, tłuste, trądzikowe, ze zmianami ropnymi, gdyż mydło samo w sobie jest już antybakteryjne i przeciwzapalne. Jednak wszystko zależy od składu mydła, ponieważ niektóre będą też bardzo dobre przy skórze mieszanej i wrażliwej – wszystko zależy od ilości olejów niezmydlonych, oraz składu mydła –  każdy olej ma po zmydleniu unikalne właściwości, np. stały olej kokosowy ma właściwości silnie pieniące i silnie oczyszczające, oliwa z oliwek działa na naskórek podobnie jak pilingi enzymatyczne, masło shea będzie nadawało kremowości, ale ogólna zasada – im więcej płynnych olejów, dłuższy czas leżakowania (czyli suszenia) i większy superfat tym mydło bardziej się nada do skóry suchej i wrażliwej.

Jak dobrać Svoje mydło do typu cery?

Jeśli masz jakieś pytania odnośnie do pielęgnacji lub naszych produktów, śmiało kontaktuj się z nami, postaramy się pomóc. A może chciałabyś/chciałbyś podzielić się swoimi spostrzeżeniami po użyciu mydeł naturalnych? Koniecznie zostaw komentarz, jesteśmy ciekawi każdej opinii.

 


1.) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25073884/ [dostęp z dnia 30.03.2021]